Primarul George Tuta a participat la „Topul firmelor din Sectorul 1", evenimentul anual care premiaza performanta antreprenoriala din sector. In discursul sau, primarul a vorbit despre rolul mediului privat in dezvoltarea Sectorului 1: „Trebuie sa conlucram pentru a readuce bunastarea in orasul nostru."
Concret, Tuta a anuntat constituirea unui mecanism de dialog regulat intre primarie si mediul de afaceri din sector — pentru a identifica blocaje administrative, a accelera autorizatii si a co-finanta proiecte de interes comun (mobilitate, spatii verzi, evenimente).
Sectorul 1 concentreaza una dintre cele mai mari densitati de companii mari, IMM-uri si profesionisti din Romania.